Jūs regulāri ēdat olas baltumu? Visi esam informēti par to, ka tas ir vērtīgs un veselībai noderīgs, bet vai zināt, ka arī olas baltumam mēdz būt blakusefekti?
Daudziem tas var izrādīties nepatīkams pārsteigums, bet olas baltumi var negatīvi ietekmēt jūsu veselību. Olas ir bagātas ar olbaltumvielām, fosforu, kalciju un cinku. Tomēr, ir arī daži nevēlami blakusefekti, kuri var negatīvi atsaukties uz jūsu veselību.
Viens no visizplatītākajiem olbaltuma lietošanas blakusefektiem ir alerģija. Tas notiek tad, kad jūsu organisms olbaltumu definē kā kaitīgu jūsu imūnajai sistēmai.
Alerģijas simptomi ietver sevī iesnas, tūsku, izsitumus, ādas niezi, sliktu dūšu un vemšanu.
Olbaltuma lietošana uzturā var novest pat pie alerģijas, kas zināma kā anafilaktiskais šoks, kura simptomi ietver sevī tūsku kaklā un pazeminātu asinsspiedienu.
Salmonella – baktērijas, kas ir konstatētas olā vai olas čaumalā arī var novest pie saindēšanās. Rūpīga olu nolobīšana un apstrāde pirms lietošanas var šo risku krietni minimizēt.
Jēlu olas baltumu lietošana var veicināt gremošanas problēmu attīstības risku.
Vislabākais veids, kā likvidēt salmonellu – olu ilgstoša apstrāde augstā temperatūrā. Lai izslēgtu baktērijas nokļūšanu organismā, labāk lietot cieti vārītas vai ceptas olas.
Olu lietošana pārtikā var izraisīt biotīna deficītu, kas var novest pie ādas slimībām (piemēram, dermatīta), muskuļu vājuma, muskuļu sāpēm, matu izkrišanas utt.
Regulāra olu lietošana var izraisīt biotīna deficīta risku. Avidīns (olas baltuma olbaltums) izvada no organisma biotīnu, tādā veidā palielinot zema biotīna līmeņa risku.
<4>Augsts olbaltuma saturs
Ir taisnība, ka viena no olu lietošanas priekšrocībām ir tas, ka tajās ir daudz olbaltuma, bet tas var būt bīstami tiem cilvēkiem, kuriem ir problēmas ar nierēm.
Cilvēkiem, ar nieru mazspēju iesaka lietot ne vairāk kā 0,8 g olbaltuma dienā. Ja jums ir problēmas ar aknām vai nierēm, noteikti konsultējieties ar savu ģimenes ārstu, pirms nolemjat kaut ko radikāli mainīt savā ēdienkartē. Olas ir svarīga veselīga uztura sastāvdaļa, bet ir svarīgi zināt arī iespējamos blakus efektus.
Noteikti konsultējieties ar ārstu, lai pārbaudītu iespējamos alerģiju riskus vai kādas citas problēmas ar veselību, pirms iekļaujat olas savā ikdienas ēdienkartē.